Výběr novinek 2. dubna 2020

02.04.2020

📌 V zónách placeného parkování mohou všechny automobily dál stát zdarma, a to až do skončení nouzového stavu.

📌 Reprodukční číslo, tedy kolik jeden nakažený jedinec infikuje lidí, se snížilo od omezení volného pohybu osob na 1,1.

📌 Vláda jednala mimo svou pravomoc, když kvůli šíření nového typu koronaviru a omezení pohybu odložila doplňovací senátní volby na Teplicku, míní Nejvyšší správní soud. Postup pro nouzový stav upravuje zákon o bezpečnosti České republiky. Vláda měla podle soudu předložit parlamentu zákon o odložení voleb.

📌 Česká národní banka zmírnila limity pro posuzování nových hypoték. Vzroste například limit výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti z 80 na 90 procent.

📌 Slavný tenisový Wimbledon se letos neuskuteční.

📌 Babiš uvedl, že vláda už nechce dále zpřísňovat zavedená omezení. Život v České republice by se mohl vrátit do normálu koncem května či v červnu. Zlomovým obdobím z hlediska epidemie koronaviru bude konec dubna. Školy by se měly začít otvírat postupně, nejprve mateřské školy a první stupeň základních.

📌 Sněmovna bude příští týden jednat v úterý a ve středu. Poslanci by měli probrat všechny předlohy, které předložila nebo ještě předloží vláda ve stavu legislativní nouze kvůli koronavirové krizi. Zákonodárci by se měli stejně jako minulý týden sejít z preventivních důvodů zhruba v polovičním počtu, sněmovní budovy budou pro veřejnost uzavřeny.

📌 Prodejny domácích potřeb, které by nabízely ochranné prostředky zabraňující šíření kapének, mohou mít od čtvrtečního rána otevřeno. Mnoho obchodů ale neotevřelo. V obchodech totiž musí podle nařízení vlády převládat sortiment jako respirátory, roušky, ústenky, šátky, rukavice nebo dezinfekce; obchody to ale nabízí jen okrajově.