Výběr novinek 24. března 2020

24.03.2020

📌 Jeden nakažený koronavirem v Česku v průměru 12. března nakazil 2,64 osoby. Po opatřeních číslo podle informací Ústavu zdravotnických informací a statistiky klesá, za týden by mohlo být 1,2.

📌 Postupné rozvolňování opatření umožní podle náměstka Prymuly takzvaná chytrá karanténa, kdy se budou rychle vyhledávat a izolovat kontakty nakažených. Nový způsob karantény chce ministerstvo spustit po Velikonocích.

📌 Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly bude během Velikonoc režim přísnější. Velikonoce podle něj nebudou v klasické podobě a lidé by měli být doma.

📌 Hromadné akce budou podle ministra zdravotnictví opět povolené jako jedny z posledních. To platí zřejmě i pro otevření škol.

📌 Masarykova univerzita rozhodla o dalším odkladu výuky, a to až do poloviny května. Zkouškové období se tak protáhne až do konce září.

📌 Ministerstvo školství připravuje úpravu zákona, aby mohly vysoké školy posunout své přijímací zkoušky. Podle současného zákona je vysoké školy musí vyhlásit čtyři měsíce předem.

📌 Olympijské hry v Tokiu se letos neuskuteční. Japonský premiér se dohodl s šéfem Mezinárodního olympijského výboru na přeložení her na příští rok.

📌 V rámci IDS JMK podle prázdninových jízdních řádů jezdily doposud regionální a městské autobusy a trolejbusy. Od 24.3.2020 budou podle prázdninových jízdních řádů jezdit i šaliny.