Výběr novinek 25. března 2020

25.03.2020

📌 Ošetřovné dostane kvůli zavření škol širší okruh lidí. Stát ho zaplatí rodičům dětí až do 13 let věku, kteří s potomky zůstali doma v souvislosti s uzavřením škol kvůli koronavirové krizi. Rodič dostane 60 procent redukovaného vyměřovacího základu po celou dobu, co budou školy nepřístupné, a to i zpětně. 
📌 Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné nebudou muset hradit půl roku odvody na zdravotní pojištění. Odvody od března do srpna jim budou do výše minimální zálohy zcela odpuštěny. 
📌 Podnikatelé nebudou muset po dobu nouzového stavu a následujících tří měsíců dodržovat EET, ani úřady ji nebudou kontrolovat. 
📌 Přijímací zkoušky na střední školy proběhnou nejdříve dva týdny po otevření škol. Maturity proběhnou týden po přijímacích zkouškách, otevřou-li se školy do 1. června. Maturity neproběhnou, neotevřou-li se školy do 1. června.
📌 Sněmovna schválila, že se schodek letošního rozpočtu zvýší ze 40 na 200 miliard korun.
📌 V noci se do Česka vrátilo letadlem 88 Čechů, kteří kvůli opatřením proti koronaviru uvázli na Filipínách. Přiletělo také 169 Čechů z Hondurasu a Mexika. Na cestě je dalších 300 Čechů například z Dominikánské republiky nebo Vietnamu. 
📌 Na veřejně dostupných místech se mohou od úterý 6:00 pohybovat lidé nejvýše ve skupinkách po dvou, nařizuje to opatření ministerstva zdravotnictví. Výjimkou jsou rodiny, výkon povolání, účast na pohřbu. Při kontaktu s ostatními je třeba zachovat odstup nejméně 2 metry, pokud je to možné. Šéf krizového štábu Prymula se dnes omluvil za to, že ministerstvo o tomto zpřísnění informovalo až ve středu.
📌 Senioři nad 65 let a handicapovaní starší 50 let mají ode dneška vyhrazený čas pro nákupy ve větších obchodech s potravinami a drogerií s plochou na 500 metrů čtverečných od 08:00 do 10:00 hodin. Na menší obchody ve vesnicích, pekárny či lahůdkářství se už omezení vztahovat nebude.