Výběr novinek 26. března 2020

26.03.2020

📌 Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zřídila v souvislosti s šířením nákazy koronavirem nové webové stránky pro zájemce o pomoc https://www.covid-fnusa.cz/

📌 V karanténě na ochranu před šířením koronaviru je nyní s e-neschopenkou přes 21 900 lidí. Nejvíc jich je v Praze a Moravskoslezském kraji. Od začátku března do středečního odpoledne do karantény s e-neschopenkou nastoupilo celkem 30 152 lidí.

📌 Zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb se od pátečních 06:00 nebude vztahovat na zámečnictví či servis strojů a zařízení pro domácnost.

📌 Vláda chce podpořit částkou 15 tisíc korun měsíčně osoby samostatně výdělečně činné, které kvůli aktuálním opatřením nemohou podnikat.

📌 Ministryně financí uvedla, že jedná se zástupci bank, aby připravili bankovní balíček, kde by odložili splátky minimálně na dobu tří měsíců a případně i snížili nebo odpustili úroky u úvěrů a u hypoték, a to zejména živnostníkům a menším firmám.

📌 Vláda schválila ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné. Příspěvek bude pro rodiče dětí do 13 let. Jeho výše je 424 korun denně, maximální měsíčně vyplacená částka bude 13 144 korun. O příspěvek se bude žádat prostřednictvím živnostenských úřadů, a to buď osobně, nebo elektronicky.

📌 Úřady práce zřejmě nebudou pro druhé čtvrtletí plošně přehodnocovat výši vyplácených příspěvků na bydlení a přídavků na dítě či zvýšení příspěvků na péči. Lidé by dávky měli dál dostávat bez toho, aby museli úředníkům dokládat své příjmy či vynaložené náklady za poslední čtvrtletí.

📌 Ministerstvo zdravotnictví uvolnilo režim pro hotely a penziony. Mohou poskytovat službu lidem, kteří požadují ubytování kvůli práci.

📌 Bankovní rada České národní banky snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento. Cílem bylo zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti.

📌 V Jihomoravském kraji se množí případy nerespektování vládního nařízení o uzavření restaurací, některé hospody měly otevřeno. Provozovatelům hrozí až třímilionová pokuta, hosté mohou dostat pokutu až 20 tisíc korun.

📌 České dráhy po dohodě s Jihomoravským krajem ještě více omezí provoz vlaků. Ty už od pondělí jezdí podle prázdninových jízdních řádů, nyní přestanou jezdit některé víkendové večerní vlaky a nevyjedou ani turistické vlaky Pernštejn a Expres Pálava-Podyjí.

📌 Podle předsedy krizového štábu Romana Prymuly je zřejmé, že nouzový stav neskončí uprostřed Velikonoc, nejspíš dojde k jeho prodloužení.

📌 Stát začne chytrou karanténu testovat v pondělí na jižní Moravě. Do celé země plánuje systém zavést po Velikonocích.