Výběr novinek 3. dubna 2020

03.04.2020

📌 Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) upozornil veřejnost, že před slunečným víkendem se policie zaměří na kontrolu turisticky oblíbených míst i rychlosti na silnicích.

📌 "Před Velikonocemi si nedovedu představit uvolnění. To přijde, až si budeme jistí, že se epidemi znovu nerozjede. Když nemáme lék, musíme ochránit lidské životy bariérovými opatřeními. Uvolnění přijde, až nám odborníci řeknou, že se spirála znovu nerozjede," zdůraznil ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

📌 Projekt takzvané chytré karantény na vyhledávání možných nakažených koronavirem by mohl v Jihomoravském kraji začít naostro fungovat po velikonočních svátcích. Podle krajských hygieniků se nyní vše připravuje. V kraji je kvůli tomu asi dvacítka armádních mediků a členů výjezdových týmů. Část se zatím připojila k odběrovým týmům, které vyjíždějí domů k lidem s podezřením na koronavirus.

📌 Česká lékárnická komora (ČLnK) varuje před užíváním léčivých přípravků s obsahem paracetamolu jako prevence před koronavirovou nákazou. Preventivní podávání paracetamolu nejenže pacienta neochrání, ale navíc může významně zatížit organismus.

📌 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) s dalšími opozičními stranami navrhne vznik dočasné sněmovní komise, která by kontrolovala, jak se u takzvané chytré karantény využívají citlivá data. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli potenciálně nakazit lidé trpící nemocí COVID-19.

📌 Zápisy do mateřských škol se letos v první polovině května budou konat bez dětí. Rodiče by měli mít možnost přihlášku poslat elektronicky či poštou, nařídilo ministerstvo školství.