Výběr novinek 30. března 2020

30.03.2020

📌 Odložené letní olympijské hry v Tokiu by se měly uskutečnit od 23. července do 8. srpna příštího roku.

📌 Maďarský parlament podle očekávání schválil kontroverzní zákon, který vládě umožňuje řídit zemi v době nouzového stavu pomocí dekretů.

📌 Hygiena zrušila mimořádná opatření, která uzavřela na dva týdny Litovel, Uničov a dalších 19 částí obcí.

📌 Na jižní Moravě dnes začíná testování takzvané chytré karantény. K vyhledání a izolaci lidí nakažených novým koronavirem poslouží hygienikům údaje od mobilních operátorů a bank. Do akce se zapojí také armáda. Vytvoří mobilní týmy odebírající vzorky od lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa nahradit plošná restriktivní omezení.

📌 Vláda schválila změnu v čele Ústředního krizového štábu. Po Romanu Prymulovi převzal jeho vedení ministr vnitra Jan Hamáček.

📌 Omezení volného pohybu v ČR dnes vláda opětovně prodloužila do 11. dubna. Stejně tak zůstanou nadále uzavřené restaurace a byl prodloužen i zákaz maloobchodního prodeje, prodeje služeb a dalších platných nařízení. Zákazy původně platily do 1. dubna.

📌 Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami.