Výběr novinek 31. března 2020

31.03.2020

📌 Uvolnění omezení pohybu už o Velikonocích je nepravděpodobná varianta. Velikonoce zůstanou bohužel v omezeném režimu, jaký je teď. Uvedl epidemiolog Roman Prymula.

📌 Veřejné úřady budou nejméně do 11. dubna otevřené jen dva dny v týdnu a budou nabízet jen omezené služby. Vláda vzala na vědomí mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které prodlužuje platnost omezení.

📌 Na jihu Moravy začalo při testování takzvané chytré karantény působit pět odběrových týmů armády. Začnou vyjíždět k lidem určeným k testování.

📌 Za opozici usednou v Ústředním krizovém štábu lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), prezident České stomatologické komory Roman Šmucler (navržený TOP 09), bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) a ekonom Filip Matějka (nominant Pirátů a STAN), potvrdil předseda štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

📌 OSVČ postižení pandemií dostanou od státu jednorázovou částku 25 tisíc korun, schválila vláda. Podmínkou je například výše příjmu nebo pokles tržeb. Nárok na podporu pro OSVČ budou mít i lidé, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost. Podmínka je ta, že mají ztíženo podnikání v důsledku pandemie. Nejde pouze o ty, kteří museli zavřít provozovny kvůli opatřením, ale i o ty, které tato opatření omezila, například turistické průvodce. Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 tisíc korun.

📌 Vláda schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března do konce dubna. Stát poskytne 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě a mzdy pracovníků uzavřených provozů do 39 tisíc korun. U omezení výroby to bude 60 procent do 29 tisíc.

📌 Stát pořídí do všech nemocnic v Česku termokamery, dnes jich objednal 500.